Implant Uygulamaları

Modern tıp alanındaki gelişmeler, diş hekimliği alanında hastaların kullanımını kolaylaştıracak yöntemler gelişmesine neden olmuştur ki; implant bunlardan biridir ve çok fazla konfor sağlamaktadır. Daha önce ve bugün de yapılmakta olan köprülerin hızla yerini almıştır. Çünkü sadece eksik olan diş bölgesinde tedavi uygulanmaktadır. Yandaki dişler küçültülmeden boş diş yerine yerleştirilen titanyum vidalar diş kökü görevi görmektedirler. Ayrıca tam dişsiz ağızlarda uygulanarak sabit, takılıp çıkarılmayan bir protez ya da takılıp çıkarılsa dahi alttaki implant’a tutunması sebebiyle ağızda oynamayan protezler yapılmasına olanak sağlar.

Implant kimlere nasıl uygulanabilir? 

 • 18 yaş üzeri gelişimini tamamlamış bireyler
 • Çene yapısının röntgende uygun olduğu belirlenen bireyler
 • Diyabet (şeker) hastalığı olup kontrol altında olan bireyler
 • Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların doktoruyla konsültasyon yaptıktan sonra ilacı kesilerek
 • Kemik erimesi olan bireylerde tedavisi yapıldıktan sonra uygulanabilir.

Implant nasıl uygulanır?

Tedavi tek aşamalı ya da iki aşamalı olarak uygulanmaktadır. Tek aşamalı uygulama, implant çene kemiği içerisine yerleştirildikten sonra üzeri kapatılmadan geçici başlık takılır. 2 aşamalı işlemde yerleştirilen implantın üzeri dişetiyle kapatılır. Yeterli süre beklendikten sonra (genelde üst çene 4 ay, alt çene 2 ay), dişeti tekrar açılarak protez yapma kısmına geçilir. Aşamalar kemiğin ve implantın uyumuna bakılarak hekim tarafından karar verilir.

Implant uygulamaları tek seansta bitirilmektedir. Uygun koşullar, kemik yapısı, yeterli stabilite sağlanırsa aynı seansta geçici dişler takılır.

Implantın hastaya ugulanmasındaki aşamaları nelerdir?

Teşhis ve Tedavi Planlaması: Hastanın kemik yapı ve miktarının uygunluğu klinik ve radyolojik olarak tespit edilip, hastanın istek ve gereksinimleri doğrultusunda iyi bir implant tedavi planlaması yapılmasıdır.

Implant Cerrahisi: Genelde ilgili bölgenin lokal anestezisi ile yapılan implant cerrahilerinde, cerrahi olarak implant yerleştirilmesi sırasında tüm steril şartlar yerine getirildikten sonra uygulanacak implant sistemine göre çene kemiğinde yapılması planlanan yerlere özel diriller ile implant boşlukları hazırlanarak ve implantlar bu boşluklara yerleştirilmektedir.

İyileşme Süreci: Diş eti iyileşme süreci, 7-10 gün sonra varsa dikişlerin alınmasıyla son bulur. Fakat diş etine göre çok yavaş iyileşen kemik dokusu için bu fizyolojik süreç ortalama 3-6 aydır. Kemik ilavesi gibi ileri cerrahi işlemlerde bu süreç daha da uzayabilmektedir.

Protezlerin Yapım Aşaması: Implant destekli protezleri sabit ve hareketli olarak ikiye ayırabiliriz. Sabit protetik tedaviler, kron ve köprü şeklinde yapılarak hastanın kaybettiği doğal diş fonksiyonu tamamen geri kazandırmaktadır. Hareketli protetik tedavilerde ise hastanın takıp çıkarabileceği damakların implantlarla çok iyi tutuculuğa sahip olmaları sağlanabilmektedir.

Implantın ömrü ne kadardır?

 

Implant uygulaması sonrasında eklenen protez kişinin kendi dişlerinden pek farklı değildir. Bu sebeple diş eti hastalıkları diş iltihaplanması gibi süreçlerden etkilenebilirler.

Gerekli diş hekimi kontrolleri ve iyi bir ağız bakımı yapılması ile implant protezleri uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.                          

 Implantın vücut tarafından reddedilme riski var mıdır?

Implant, titanyum denilen tüm dünya tarafından kabul görmüş bir materyalden yapılmaktadır. Biyolojik olarak uyumludur, vücut tarafından kolay kolay reddedilmez. Fakat implant sonrası gerekli ağız bakımının yapılmaması, hijyen kurallarına uyulmaması sonucu hastalarda enfeksiyon kapma riski olabilir. Buna bağlı olarak uygulanan implantın ömrünü erken tamamlaması söz konusu olabilir. Bu sebeple implant uygulanmasından sonra diş hekimi kontrolleri ve ağız bakımı kesinlikle aksatılmamalıdır.

Implant ne zaman uygulanamaz?

 • Yeterli kemik genişliği ve derinliğinin olmadığı çenelerde
 • Kontrolsüz diyabet ve tansiyon hastalarında
 • Kemik erimesi olan hastalar
 • Kemik gelişimi tamamlanmamış bireyler (18 yaş altı)
 • Kanama ve enfeksiyon riski taşıyan bireyler
 • Ağız hijyeni iyi olmayan, aşırı sigara kullanımı olan bireyler

Diş çekiminden hemen sonra implant yaptırabili rmiyim ?

Diş çekimi yapıldığı seansta implant uygulamaları yapılabilmektedir, bu işlem ‘immediate implant’ cerrahisi olarak adlandırılır. Başarılı olunması için çekilen diş bölgesindeki kemik ve enfeksiyon durumu dikkatlice değerlendirilip, karar verilmelidir. Hemen yerleştirilmeyecekse diş çekiminden sonra 6-8 haftalık kemik iyileşmesi beklenir ve sonrasında implant yaptırabilir.

Çekim sonrası diş eksikliğinin kısa sürede giderilmesi hem mevcut kemiğin korunmasını hem de dişilerde oluşabilecek kaymaları önleyecektir. Özellikle üst çenede arka azı dişlerin köklerinin anatomik olarak sinüsle ilişki içerisinde olması çekim sonrası kemikte erimeyi hızlandırmaktadır, kemik ilavesi ihtiyacına yol açmaktadır.

Implant uygulamasında ağrı hisseder miyim?

Lokal anestezi altında yapılan implantların yerleştirilmesi son derece acısız ve kısa süreli bir işlemdir. Diş çekiminden farksız hatta eğri kökler düşünüldüğünde daha kolaydır da diyebiliriz. Uygulama sonrası doktorunuz tarafından verilen ilaçlar ağrı ve şişlik oluşumunu azaltarak engelleyecektir.

Implant başarısız olursa nasıl bir durum beni bekler?

Implantın başarısız olması durumunda, aynı bir diş çekimi gibi implant çıkarılır. Zaten kemikle bütünleşemeyen implant kolayca gelecektir. Enfeksiyonun seyrine göre bölge iyileştikten sonra tekrar implant uygulanır.

Implant üstü sabit protezler

Bir ya da birden fazla implant ile yapılan kron, köprü gibi takma dişlerdir. Burada ayak diş olarak implant kullanıldığı için komşu dişlere zarar gelmez. Dişlerde herhangi bir küçültme işlemi yapılmaz.

Implantlara yapıştırılan köprü sabitlenir ve tekrar çıkarmak gerekmez. Fonksiyon ve estetiğin tekrar kazanılmasıyla çok rahat eden bireyler eski sağlığına tekrar kavuşmuş olurlar.