İmplant Tedavisi

Son yıllarda çok yaygın diş tedavilerinden biri olan implant, eksik dişlerin yerine, onların görevini yerine getirmek amacıyla çene kemiğine yerleştirilen diş kökünü taklit eden titanyum alaşımlı vida türü yapılardır. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir.

 

İmplant Tedavisi Neden Önemli?

Diş eksiklikleri sebebiyle çene kemikleri de kuvvete maruz kalmadıkları için zamanla erimeye başlar. Çene kemiğinin erimesi diş etinin zamanla azalmasına sebep olur. İmplant ise diş eksikliği durumunda dişin doğasını taklit eder ve var olan kemiğin yapısının korunmasına yardımcı olur. Kemiğin yapısının korunması, diş etinin, dudak ve yüz kaslarının dinç görünmesi gibi olayları beraberinde getirir.

İmplant tedavisinin diğer tedavilere göre en büyük avantajı komşu dişlere zarar verilmez ve komşu dişlerin kesilmesi gerekmez. İmplant diş, kök görevi görür ve doğal diş gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz.

 

Implant Tedavisi kimlere Uygular?

İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere uygulanır. Tedaviden önce çene yapısının implanta uygun olup olmadığı çekilen röntgenlerle tespit edilir. İmplant uygulaması bir cerrahi işlem olması sebebiyle, uygulanması için genel sağlık durumunun elverişli olması gerekmektedir. Metabolik kemik rahatsızlıkları, kontrolsüz şeker hastalığı, mental rahatsızlık (kendi ağız bakımını idame ettiremeyecek bireylerde), aktif olarak kemoterapi-radyoterapi görülmesi durumunun söz konusu olması ve benzeri durumlarda implant uygulaması var olan genel sağlık sorunu çözülmeden uygulanamaz. Şeker hastalarında tedaviden önce hastalığın düzene girmiş olması gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda tedaviden önce ilaçlar kesilir. Kemik erimesi olanlar uygun tedavi aldıktan sonra implant tedavisi görebilirler.