Burun Estetiği

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği uygulamaları, hem estetik beklentilerle hem de sağlık açısından önemli bir gereklilik olabilir. Bölgedeki bozukluğun estetik operasyon ile ortadan kaldırılması sonucunda kişi hem daha sağlıklı bir şekilde nefes alıp verebilir hem de istediği görünümdeki buruna sahip olabilir.

Burnun, yüzün tam merkezinde bulunması sebebiyle yüzün görüntüsünde çok önemli bir rolü vardır. Burundaki en ufacık bir değişiklik bile yüz görünümünü etkileyebilir.

Estetik burun ameliyatı; kişinin yüz, cilt, kıkırdak ve burun anatomisine göre planlanmalıdır. Burun iskeletiyle çevre dokuları yeniden şekillendirerek kişinin yüzüne uygun ve orantılı hâle getirmek hedefiyle kişinin yüz görünümünü en iyi tamamlayacak burun şekli ortaya çıkarılmalıdır. Hiçbir burun birbirine benzemez dolayısıyla yapılacak olan işlemler de birbirinden farklılık gösterebilir.

Vücut imajı ve kişinin algılanması açısından burun görünümü hastanın yaşamında oldukça önemlidir. Burun estetiği ameliyatı yani Rinoplasti ameliyatları erkeklerde 18, bayanlarda 17 yaşından itibaren yapılabilen, burnu estetik bir görünüme ulaştırmanın dışında, aynı seansta nefes alma güçlüğünü de düzeltme imkânı veren ameliyatlardır.

Rinoplasti hangi amaçlarla yapılabilir?

Burun estetiği yaptırmanın nedenleri arasında bir yaralanmadaki deformitelerin onarılması, veya doğum kusurunun düzeltilmesi için burnun fiziksel görünümünü değiştirmek ya da bazı solunum güçlüklerinin iyileştirerek, nefes almayı kolaylaştırmak bulunmaktadır.

Rinoplasti, gerekli görüldüğü üzere kemiği, kıkırdak dokusunu, deri tabakasını veya her üçünü birden değiştirebilir. Burun estetiği planlarken, rinoplasti cerrahı bireyin yüzünün diğer özelliklerini, burundaki cildi ve bireyin neleri değiştirmek istediğini göz önünde bulunduracaktır.

Rinoplasti sonrası sosyal yaşama dönüş:

Burun ameliyatı sonrasında genellikle ertesi gün hastaneden çıkmak mümkündür. Genellikle 1 ile 2 hafta sonrasında okul veya iş hayatına dönüş sağlanır. 1 ay sonunda hafif egzersizlere başlanabilir ancak ilk 2 ay ağırlık taşınmamalıdır.

Rinoplasti sonrası iyileşme:

Burun operasyonu geçiren hastaların iyileşme süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Burun operasyonu sonrası bir hafta ila 2 ay içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Estetik yapılan burnun tam oturması ise 6 ay ila 1 yıl arasında değişmektedir.İyileşme sürecinde yüz bölgesinde ödem görülmesi normaldir.

Ücretsiz konsültasyon için bizimle iletişime geçin